This page is not available in English. The content of this page is shown to you in Finnish.


Äänestys

finlandia-kaunokirjallisuus-sivustolle.png

Kaunokirjallisuuden Finlandia-palkinto

Kaunokirjallisuuden Finlandia-palkinto on Suomen Kirjasäätiön jakama tunnustus ansiokkaasta suomalaisesta romaanista. Palkinto on suuruudeltaan 30 000 euroa. Palkintosumma on valtiovarainministeriön päätöksellä veroton.

Suomen Kirjasäätiö asettaa vuosittain kolmijäsenisen valintalautakunnan, jonka tehtävänä on nimetä vähintään kolme ja enintään kuusi ehdokasta palkinnonsaajaksi, sekä henkilön, joka valitsee nimetyistä ehdokkaista lopullisen palkinnonsaajan. Palkinto perustettiin vuonna 1984. Aluksi siitä kilpailivat kaunokirjallisuuden ohella myös tietokirjat. Vuonna 1989 tietokirjoille perustettiin oma Finlandia-palkintonsa.                   
 

osallistuminen

Jako-ohje
Osallistumisohjeet 2017

 

Vuoden 2017 ehdokkaat

Hauru, Hanna: Jääkansi (Like)

Hurme, Juha: Niemi (Teos)

Liimatta, Tommi: Autarktis (Like)

Liukkonen, Miki: O (WSOY)

Sandu, Cristina: Valas nimeltä Goliat (Otava)

Yli-Juonikas, Jaakko: Jatkosota-extra (Siltala)

 

Raadin perustelut 2017

Valintalautakunnan puheenjohtajan puhe 2017


 

aiempien vuosien voittajat ja ehdokkaat

2016 Jukka Viikilä: Akvarelleja Engelin kaupungista (Gummerus)
 

Kansikuva

        
        Valitsija Baba Lybeckin puhe
 

        Muut palkintoehdokkaat:
        Tommi Kinnunen: Lopotti (WSOY) Lukijoiden suosikki äänestyksessä
        Riku Korhonen: Emme enää usko pahaan (WSOY)
        Sirpa Kähkönen: Tankkien kesä (Otava)
        Emma Puikkonen: Eurooppalaiset unet (WSOY)
        Peter Sandström: Laudatur (Schildts & Söderströms / Kustantamo S&S)
       

        Raadin perustelut 2016

        Valintalautakunnan puheenjohtajan puhe 2016

 

 

Aiempia (<-2015) puheita ja perusteluja

2015 Laura Lindstedt: Oneiron. Fantasia kuoleman jälkeisistä sekunneista (Teos)
 

Muut palkintoehdokkaat:
Selja Ahava: Taivaalta tippuvat asiat (Gummerus)
Kari Hotakainen: Henkireikä (Siltala)
Pertti Lassila: Armain aika (Teos)
Markku Pääskynen: Sielut (Tammi)
Panu Rajala: Intoilija (WSOY)

2014 Jussi Valtonen: He eivät tiedä mitä tekevät (Tammi)
 

Muut palkintoehdokkaat:
Heidi Jaatinen: Kaksi viatonta päivää (Gummerus)
Olli Jalonen: Miehiä ja ihmisiä (Otava)
Tommi Kinnunen: Neljäntienristeys (WSOY)
Anni Kytömäki: Kultarinta (Gummerus)
Sirpa Kähkönen: Graniittimies (Otava)

2013 Riikka Pelo: Jokapäiväinen elämämme (Teos)
 

Muut palkintoehdokkaat:
J-P Koskinen: Ystäväni Rasputin (WSOY)
Leena Krohn: Hotel Sapiens (Teos)
Hannu Raittila: Terminaali (Siltala)
Asko Sahlberg: Herodes (WSOY)
Kjell Westö: Hägring 38 / Kangastus 38 (Schildts & Söderströms / Otava).
(Suomentanut Liisa Ryömä)

2012 Ulla-Lena Lundberg: Jää (Teos)
                                         : Is (S&S)

Muut palkintoehdokkaat:
Riikka Ala-Harja: Maihinnousu (Like)
Pirjo Hassinen: Popula (Otava)
Heidi Köngäs: Dora, Dora (Otava)
Aki Ollikainen: Nälkävuosi (Siltala)
Juha Seppälä: Mr. Smith (WSOY)

2011 Rosa Liksom: Hytti nro 6 (WSOY)
 

Muut palkintoehdokkaat:
Eeva-Kaarina Aronen: Kallorumpu (Teos)
Kristina Carlson: William N. päiväkirja (Otava)
Laura Gustafsson: Huorasatu (Into)
Laila Hirvisaari: Minä, Katariina (Otava)
Jenni Linturi: Isänmaan tähden (Teos)

2010 Mikko Rimminen: Nenäpäivä (Teos)
 

Muut palkintoehdokkaat:
Joel Haahtela: Katoamispiste (Otava)
Markus Nummi: Karkkipäivä (Otava)
Riikka Pulkkinen: Totta (Otava)
Alexandra Salmela: 27 Eli kuolema tekee taiteilijan (Teos)
Erik Wahlström: Flugtämjaren/Kärpäsenkesyttäjä (Schildts)

2009 Antti Hyry: Uuni (Otava)
 

Muut palkintoehdokkaat:
Turkka Hautala: Salo (Gummerus)
Kari Hotakainen: Ihmisen osa (Siltala)
Marko Kilpi: Kadotetut (Gummerus)
Merete Mazzarella: Ingen saknad, ingen sorg (Söderströms/Atlantis), Merete Mazzarella: Ei kaipuuta, ei surua (Tammi)
Tommi Melender: Ranskalainen ystävä (WSOY)

2008 Sofi Oksanen: Puhdistus (WSOY)
 

Muut palkintoehdokkaat:
Olli Jalonen, 14 solmua Greenwichiin (Otava)
Katri Lipson, Kosmonautti (Tammi)
Arne Nevanlinna, Marie (WSOY)
Pirkko Saisio, Kohtuuttomuus (Siltala)
Juha Seppälä: Paholaisen haarukka (WSOY)

2007 Hannu Väisänen: Toiset kengät (Otava)
 

Muut palkintoehdokkaat:
Agneta Ara: Det har varit kallt i Madrid (PQR-kultur)
Juha Itkonen: Kohti (Otava)
Jari Järvelä: Romeo ja Julia (Tammi)
Sirpa Kähkönen: Lakanasiivet (Otava)
Laura Lindstedt: Sakset (Teos)

2006 Kjell Westö: Där vi en gång gått (Söderströms) / Missä kuljimme kerran (suomentanut Katriina Savolainen, Otava)
 

Muut palkintoehdokkaat:
Kari Hotakainen: Huolimattomat (WSOY)
Markku Pääskynen: Vihan päivä (Tammi)
Taina Sampakoski: Ikoni (Tammi)
Petri Tamminen: Enon opetukset (Otava)
Robert Åsbacka: Kring torget i Skoghall (Schildts)

2005 Bo Carpelan: Berg/Kesän varjot (Schildts/Otava)
 

Muut palkintoehdokkaat:
Elina Hirvonen: Että hän muistaisi saman (Avain)
Risto Isomäki:Sarasvatin hiekkaa (Tammi)
Tuomas Kyrö: Liitto (WSOY)
Pirkko Saisio: Voimattomuus (WSOY)
Anneli Toijala: Merten takaa tulleet (Tammi)

2004 Helena Sinervo: Runoilijan talossa (Tammi)


Muut palkintoehdokkaat:
Pirjo Hassinen: Kuninkaanpuisto (Otava)
Mikko Rimminen: Pussikaljaromaani (Teos)
Asko Sahlberg: Tammilehto (WSOY)
Jari Tervo: Myyrä (WSOY)
Erik Wahlström: Den dansande prästen (Schildts)

2003 Pirkko Saisio: Punainen erokirja (WSOY)


Muut palkintoehdokkaat:
Joel Haahtela: Elena (Otava)
Juha Itkonen: Myöhempien aikojen pyhiä (Tammi)
Leena Lander: Käsky (WSOY)
Juha Ruusuvuori: Nokian nuoriso-ohjaaja (WSOY)
Lars Sund: Eriks bok (Söderström & Co)

2002 Kari Hotakainen: Juoksuhaudantie (WSOY)
 

Muut palkintoehdokkaat:
Pirjo Hassinen: Jouluvaimo (Otava)
Anu Kaipainen: Granaattiomena (WSOY)
Reko Lundán: Ilman suuria suruja (WSOY)
Harri Tapper: Pitkäsuisten suku (Atena)
Kjell Westö: Lang (Söderström & Co/Otava)

2001 Hannu Raittila: Canal Grande (WSOY)
 

Muut palkintoehdokkaat:
Sakari Issakainen: Espalmador (Gummerus)
Daniel Katz: Laituri matkalla mereen (WSOY)
Ulla-Lena Lundberg: Marsipansoldaten / Marsipaanisotilas (Söderström & Co/Gummerus)
Maria Peura: On rakkautes ääretön (Tammi)
Asko Sahlberg: Eksyneet (WSOY)

2000 Johanna Sinisalo: Ennen päivänlaskua ei voi (Tammi)


Muut palkintoehdokkaat:
Sami Parkkinen: Teo (Gummerus)
Jusa Peltoniemi: Jäähyväiset sukuromaanille (WSOY)
Pirkko Saisio: Vastavalo (WSOY)
Eeva Tikka: Lohikäärmekylpy (Gummerus)
Kjell Westö: Vådan av att vara Skrake/Isän nimeen (Södertsröm & Co, Otava)

1999 Kristina Carlson: Maan ääreen (Otava)


Muut palkintoehdokkaat:
Antti Hyry: Aitta (Otava)
Jari Järvelä: Lentäjän poika (WSOY)
Veronica Pimenoff: Maa ilman vettä (Tammi)
Mikaela Sundström: Dessa himlar kring oss städs (Söderström & Co)
Jari Tervo: Minun sukuni tarina (WSOY)

1998 Pentti Holappa: Ystävän muotokuva (Wsoy)


Muut palkintoehdokkaat:
Riikka Ala-Harja: Tom Tom Tom (Gummerus)
Mari Mörö: Kiltin yön lahjat (Wsoy)
Hannu Raittila: Ei minulta mitään puutu (Wsoy)
Pirkko Saisio: Pienin yhteinen jaettava (Wsoy)
Harri Tapper: Missä kurkien aura on (Atena Kustannus)

1997 Antti Tuuri: Lakeuden kutsu (Otava)


Muut palkintoehdokkaat:
Kari Hotakainen: Klassikko (WSOY)
Pirkko Lindberg: Candida (Schildts)
Hilkka Ravilo: Mesimarjani, pulmuni, pääskyni (Atena Kustannus)
Joni Skiftesvik: Yli tuulen ja sään (WSOY)
Lars Sund: Lanthandlerskans son (Söderström & Co)

1996 Irja Rane: Naurava neitsyt


Muut palkintoehdokkaat:
Päivi Alasalmi: Vainola
Pirjo Hassinen: Voimanaiset
Kauko Röyhkä: Kaksi aurinkoa
Heimo Susi: Virkamatka
Antero Viinikainen: Aleksis Kivi ja Serbian prinsessa

1995 Hannu Mäkelä: Mestari


Muut palkintoehdokkaat:
Sisko Istanmäki: Liian paksu perhoseksi
Veronica Pimenoff: Risteilijät
Carola Sandbacka: Ellen Llewellyn
Jari Tervo: Pyhiesi yhteyteen
Maarit Verronen: Pimeästä maasta

1994 Eeva Joenpelto: Tuomari Müller, hieno mies


Muut palkintoehdokkaat:
Monika Fagerholm: Underbara kvinnor vid vatten
Jyrki Kiiskinen: Suomies
Leena Lander: Tulkoon myrsky
Paavo Rintala: Marian rakkaus
Jouko Turkka: Häpeä

1993 Bo Carpelan: Urwind/Alkutuuli


Muut palkintoehdokkaat:
Matti Yrjänä Joensuu: Harjunpää ja rakkauden nälkä
Anja Kauranen: Ihon aika
Paavo Rintala: Aika ja uni
Juha Ruusuvuori: Kaniikki Lupus
Maarit Verronen: Yksinäinen vuori

1992 Leena Krohn: Matemaattisia olioita tai jaettuja unia
 

Muut palkintoehdokkaat:
Tua Forsström: Parkerna
Pentti Holappa: Sormenjälkiä tyhjässä
Hannele Huovi: Matka Grönlannin halki
Jouni Inkala: Tässä sen reuna
Jarkko Laine: Maailman yksinäisin mies
Tytti Parras: Vieras
Eva Wein: Kulkue

1991 Arto Melleri: Elävien kirjoissa
 

Muut palkintoehdokkaat:
Kari Aronpuro: Tasanko 967
Agneta Enckell: Falla
Leena Lander: Tummien perhosten koti
Paavo Rintala: Sarmatian Orfeus
Juha Seppälä: Super Market
Raija Siekkinen. Kuinka rakkaus syntyy
Lars Sund: Colorado Avenue

1990 Olli Jalonen: Isäksi ja tyttäreksi
 

Muut palkintoehdokkaat:
Tiina Kaila: Bruno
Leena Krohn: Umbra
Juha Seppälä: Hyppynaru
Joni Skiftesvik: Tuulenpesä
Eira Stenberg: Kuun puutarhat
Kjell Westö: Utslag (Merkitty)
Benedict Zilliacus: Båten i vassen (Kertomus kadonneesta saaresta)

1989 Markku Envall: Samurai nukkuu
 

Muut palkintoehdokkaat:
Bo Carpelan: År som löv (Vuodet kuin lehdet)
Martin Enckell: GUD ALL-EN
Annika Idström: Kirjeitä Trinidadiin
Olli Jalonen: Johan ja Johan
Eeva Joenpelto: Ei ryppyä, ei tahraa
Leena Krohn: Rapina
Jarkko Laine: Oodi eiliselle sanomalehdelle
Ulla-Lena Lundberg: Leo
Ralf Nordgren: Det kluvna äpplet (Halkaistu omena)

1988 Gösta Ågren: Jär
 

Muut palkintoehdokkaat:
Mikael Enckell: Till Saknadens lov (Söderström & Co)
Martti Joenpolvi: Pronssikausi (Gummerus)
Anita Konkka: Hullun taivaassa (Tammi)
Hannu Mäkelä: Vetsikko (Otava)
Pepi Reinikainen: Hullu, ihana lintu - metsäkyyhky (Art House)
Johannes Salminen: Minnet av Alexandria/Aleksandrian muisto (Söderström & Co, WSOY)
Kerttu-Kaarina Suosalmi: Ihana on Altyn-köl (Gummerus)
Jaakko Syrjä: Kertomuksia radan varresta (WSOY)
Antti Tuuri: Uusi Jerusalem (Otava)
Gösta Ågren: Jär (Söderström & Co)

1987 Helvi Hämäläinen: Sukupolveni unta
 

Muut palkintoehdokkaat:
Pentti Holappa: Savun hajua
Sakari Issakainen. Paratiisissa ei soi Paganini
Christer Kihlman: Gerdt Bladhs undergång (Gerdt Bladhin tuho)
Eila Kostamo: Mustarastas
Ulla-Lena Lundberg: Sand (Kalaharin hiekkaa)
Ralf Nordgren: Pianobärarna (Pianonkantajat)
Mirkka Rekola: Tuoreessa muistissa kevät
Hannu Salama: Amos ja saarelaiset
Juhani Syrjä: Omenatarha

1986 Sirkka Turkka: Tule takaisin, pikku Sheba
 

Muut palkintoehdokkaat:
Bo Carpelan: Axel
Antti Hyry: Kertomus
Christer Kihlman: På drift i förlustens landskap (Tuuliajolla tappion maisemissa)
Lassi Nummi: Matkalla niityn yli
Kirsti Paltto: Voijaa minun poroni
Juhani Peltonen: Iloisin suru
Esko Raento: Suru. Ystäväkirja
Eeva Tikka Aurinkoratsastus
Antti Tuuri Ameriikan raitti

1985 Jörn Donner: Far och son (Isä ja poika)
 

Muut palkintoehdokkaat:
Annika Idström: Veljeni Sebastian
Leena Krohn: Tainaron
Matti Kuusi: Ohituksia
Hannu Mäkelä: Unelma onnesta numero 5
Matti Pulkkinen: Romaanihenkilön kuolema
Hannu Salama: Finlandia-sarja
Göran Schildt: Moderna tider (Nykyaika)
Keijo Siekkinen: Äidin hauta
Caj Westerberg: Kirkas nimetön yö

1984 Erno Paasilinna: Yksinäisyys ja uhma
 

Muut palkintoehdokkaat:
Bo Carpelan: Marginalia till grekisk och romersk diktning (Marginalia, merkintöjä Kreikan ja Rooman runoudesta)
Paavo Haavikko: Pimeys
Veikko Huovinen: Puukansan tarina
Matti Yrjänä Joensuu: Harjunpää ja heimolaiset
Veronica Pimenoff: Loistava Helena
Teuvo Saavalainen: Ja poika vaikenee
Joni Skiftesvik: Pystyyn haudattu